Šachy dělaj člověka

Šachy dělaj člověka, aneb tisíc šachovnic

 

Známe to z mnoha míst. Staříci v budapešťských lázních hrají šachy. Také v Sarajevu venku na ulici. V Paříži u Seiny. V New Yorku. Jen u nás zatím moc ne.

 

Chceme proto v průběhu roku 2022 vytvořit po našich městech a vesničkách tisíc šachových plácků. Ve spolupráci se stovkami lidí z regionů, kteří nejlépe vědí, kde by to šachám slušelo. Nalepíme šachovnice na nejrůznější obrubníky, betonové sokly, schody. A tímto přeznačením z nich uděláme místo pro hru, posezení a úplně nový pohled na město.

 

Figurky nám pomáhají vyrábět klienti neziskovky RUBIKON Centrum, která pracuje s vězni, kde razíme heslo, že dáváme druhou šanci jak lidem, tak materiálu.

 

Na odpadní dřevěné kostičky se navrch nastříká znak pro dámu, koně... A ony figurky necháme na šachovnicích pro kolemjdoucí. A budeme doufat, že se moc nepoztrácejí, nerozkradou. Když ve městě vidíte jeptišku, kominíka, trošku vám to zlepší den. Pousmějete se. Náhodní šachisté snad budou působit podobným dojmem. Tisíc šachovnic, to je třeba deset partiček za den. To je deset tisíc partií. Když kolem projede třeba deset lidí, co se pousměje, tak je to sto tisíc úsměvů kolemjdoucích lidí.