Dlouho hledáme název, kterým by se daly shrnout naše projekty ve veřejném prostoru a zároveň všechny kavárny, střechy, fejetony. Původní Spolek Piána na ulici tak napřed vyrostl v Ministerstvo jemných zásahů, později ve stále pracovní název Snové město pražské, který asi lépe vyjadřuje náš postoj k městu, ve kterém žijeme a které milujeme. Správné jméno stále hledáme. Dokud jej nenajdeme, ukládám si souhrn všech hlavních aktivit tady pod svým jménem. Občan Ondřej Kobza – O.K.

Neřešíme systémové a technické problémy města. Od toho jsou tu povolanější. Baví nás snovost věcí. Uvidět možnost, že lze vykouzlit z něčeho všedního a rutinního i jiný svět. Z lepenkové střechy je zahrada pro lidi, z nádraží díky piánu improvizovaný koncertní sál, z přeplněného Karlova mostu sousedská zahradní slavnost. Zapne se tlačítko „switch on“ a realita se přepne do někdy jen těžko představitelných rovin.

Na projektech ve veřejném prostoru spolupracujeme s krajinářskou architektkou Jitkou Tomsovou, architektem a grafickým designérem Václavem Štojdlem, i mnoha dalšími. Nepravidelným hostem bývá Radovan Lipus a jeho scénologie, čili "scénická povaha světa". Sedíme v kavárně. Díváme se na ulici zpoza okna. Čteme si noviny. Píšeme si deník. Popíjíme kávu. Na ulici se odehrává děj, divadlo. Popelář projede s vozíkem, zamilovaný pár si nese růži, tramvaj cinká, sanitka houká... Pozorujeme svět jako dějiště příběhů a jeviště snů.

Radovan vypráví o tom, že nejdůležitějším místem sebezapadlejší vesnice je vedle kostela a hospody obyčejná autobusová zastávka. Tam sedí kluci, provokativně na opěradle lavičky, a plivou do dálky, vyrývají do opěradla jména svých lásek. A největší událostí je, když tam dvakrát za den přijede autobus a vyklopí nebo odveze lidi někam do světa. Je to tatáž situace, jako třeba v Hamburku v přístavu, kde jiní kluci a holky sledují odplouvající zaoceánské lodě. Veřejný prostor je "opěradlo pro snění". Posed na střeše velkoměstského mrakodrapu je postoj.

A my se snažíme vytvářet a iniciovat právě ona "múzická opěradla pro hru a sny". Místa a události odkud se na město, na ulici, na svět dá podívat nověji a všímavěji. 

Kdybychom mohli někomu jakkoliv pomoci v podobných aktivitách, ozvěte se.